KASTAMONU HANÖNÜ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

3 Aralık Dünya Engelliler Günü

3 Aralık Dünya Engelliler Günü

Birleşmiş Milletler tarafından tüm dünyada engelli insanların sorunlarına dikkat çekmek ve onları daha iyi anlayabilmek amacıyla 1992 yılında 3 Aralık, Dünya Engelliler Günü olarak ilan edilmiştir.

Engelli bireylerin; korunma, bakım, rehabilitasyon, danışmanlık ve destek hizmetlerine duydukları ihtiyaçlarla ilgili karşılaştıkları zorluklar belirlenip, özel gereksinimleri karşılandığında ve ihtiyaç duydukları hizmetler ve bu hizmetlere eşit erişim için gerekli düzenlemeler sağlandığında, toplumsal yaşama uyumları artacak ve böylelikle "engellilik" durumu "engellenmişlik" durumuna dönüşmeyecektir.

            Evet, belki bizler ve sizler şu an itibariyle engelli değiliz ancak bu yarın engelli olmayacağımız anlamına gelmiyor. Engeli olan insanların bir engeli de bizler olmayalım. Onları anlamaya, onların gözünden hayata bakabilmeye, gündelik hayatta karşılaştıkları sorunları aşma çabalarının farkına varabilmeye çalışalım. Onları hayata katmanın sosyal, kültürel, ekonomik ve politik açıdan faydalarının farkında olalım.

              Unutmayalım ki engelliler için yapılabilecek en iyi şey: Engelleri ortadan kaldırmaktır.

Hanönü Mahallesi Ali Sakallı Caddesi No 24 Kat2 37450 Hanönü / Kastamonu - 0 366 497 51 89

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.